İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
Trendlerdeki Yazı

Yaşanmış Bilişim Suçları ve Örnekleri

Yaşanmış Bilişim Suçları ve Örnekleri
+ - 0

Geçmişte yaşanmış bilişim suçları, sizleri siber suçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi yapacak.

Geçmiş dönemde internet kullanımı çok fazla yaygın değildi. Tabii ki bu bahsettiğimiz dönemler çok uzun zaman önceydi. Ancak seneler geçtikçe internetin kullanımı çok fazla arttı. Günümüzde neredeyse herkes, mobil cihazlarından, bilgisayarlarından veya televizyonlarından internete bağlanabiliyorlar.

Teknolojinin gelişmesi ve internetin yayılmasıyla birlikte bilişim suçları konusu da büyük bir önem kazandı. Çünkü internet kullanımının artması demek otomatik olarak bilişim suçlarının da artması demek oluyor. İşte bu sebeple birçok kişi internet suçları konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebiliyor.

Bilişim Suçu Nedir ?

teknoloji-araci-yasanmis-bilisim-suclari-ornekleri-siber-suclar-internet-suclariYazımızda bahsedeceğimiz bazı yaşanmış bilişim suçları, sizleri bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi yapabilir. Ancak ondan önce sizler için biraz bilişim suçunun ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Bilişim suçları yani siber suçlar, cep telefonu ve bilgisayar gibi araçlar kullanılarak elektronik ortamlarda işlenen suçlar olarak tanımlanabilir.

Bilişim sistemleri hedef alınarak işlenen suçlar ya da bilişim sistemleri aracılığıyla işlenen suçlar genel olarak bilişim suçlarına girer. İnternet suçları olarak da tanımlayabileceğimiz bu suçlar, günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla beraber fazlasıyla artmış durumda.

Bilişim Suçları Nasıl Tespit Edilir ?

Bilişim suçları ve bilişim suçlarını işleyen kişiler birçok farklı yöntemle tespit edilebilirler. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, polise bağlı olarak özel bir şekilde bu konuyla alakalı çalışmalar yürütüyor. Bir suçun siber suç olup olmadığını anlamak için ilk önce suçun herhangi bir bilişim sistemiyle işlenip işlenmediğine bakılabilir.

Ayrıca mevcut hukuki konunun bilişim sistemleriyle alakalı olup olmaması da bilişim suçu tespitinde göz önünde bulundurulabilir. Bilişim suçu işleyen birisini tespit etmek için ise IP üzerinden araştırma gibi yöntemler izlenebiliyor.

Bilişim Suçlarına Örnek

teknoloji-araci-yasanmis-bilisim-suclari-bilisim-suclarina-5-tane-ornek-siber-suclarSiber suçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için sizlere bu suçlar hakkında birkaç örnek vermek istiyoruz.

Bilişim Suçlarına 5 Tane Örnek

  • Kullanıcıların kişisel verilerini bilişim sisteminden çalmak / ele geçirmek.
  • Bilişim araçlarını kullanarak veya internet aracılığıyla dolandırıcılık ya da kimlik hırsızlığı yapmak
  • Herhangi bir sisteme virüs bulaştırmak ve bu yolla sisteme zarar vermek.
  • İnternette diğer insanları rahatsız etmek.
  • Sisteme zarar vermek için veri hırsızlığı yapmak.

Yaşanmış Bilişim Suçları Örnekleri

Türkiye’de yaşanmış bilişim suçlarına örnek haberler kısaca bilgi sahibi olmanız için yeterli. Ancak biz dünya çapında yaşanmış birkaç olaya kısaca değinmeye çalışacağız. Yaşanmış bilişim suçları örneklerimiz sayesinde bilişim suçlarının ne kadar tehlikeli olabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kevin Poulsen – Dark Dante

Dark Dante olarak da bilinen Kevin Poulsen, 1983 yılında 17 yaşındayken ARPANET’i ele geçirdi. Pentagon bilgisayar ağı ARPANET’in sistemine sızan Poulsen, çok geçmeden yakalandı. Ancak reşit olmadığı için yargılanmamasına karar verildi ve uyarılarak serbest bırakıldı.

Daha sonra Kevin Poulsen, 1988 yılında bir federal bilgisayarı hackledi. Federal bilgisayarı hackleyerek önemli dosyalara erişen Poulsen, görevinden alınmış olan Devlet Başkanı Ferdinand Marcos ile alakalı dosyaları kurcalamıştı. Görevliler tarafından keşfedilen Kevin, keşfedildikten sonra da faaliyetlerine gizlice devam etti.

Daha sonra Dark Dante yani Poulsen, 1990 yılında bir radyo programının sistemlerine sızdı ve kendisinin 102. arayan kişi olmasını sağladı. Poulsen, 102. arayan olmasıyla birlikte 20 bin dolar nakit, tatil ve Porsche gibi ödüller kazandı. Bu olaydan kısa bir süre sonra yakalanan Poulsen, 3 yıl bilgisayar kullanmama cezasına çarptırıldı.

Michael Calce – MafiaBoy

Michael Calce, 2000 yılında CNN, Amazon, eBay ve Yahoo gibi devlere karşı bir DDoS saldırısı düzenlemişti. Üstelik MafiaBoy olarak da bilinen Michael Calce bunu gerçekleştirdiğinde sadece 15 yaşındaydı. DDoS saldırısı, basitçe açıklamamız gerekirse bir sunucuya gereğinden fazla trafik yollayarak o sistemi ulaşılamaz hale getirmek için yapılır.

Bu saldırıyla birlikte bir web sitesine bir anda çok fazla istek gönderilir, bu istekler sebebiyle sunucu istekleri karşılayamaz hale gelir ve bunun sonucunda da siteye erişilemez. İşte Michael Calce, 2000 yılında eBay ve Amazon gibi devlere bu saldırıyı düzenledi.

Bu saldırıdan dolayı oluşan zararın yaklaşık 1,2 milyar dolar olduğu söyleniyor. Saldırıdan kısa bir süre sonra yakalanan Michael Calce, yaşı küçük olduğu için 8 ay gözetim altında tutulma cezası aldı.

Bilişim Suçlarına Maruz Kalırsak Ne Yapmalıyız ?

Bazı bilişim suçları şikayetsiz olarak ihbar üzerine savcılık tarafından otomatik olarak soruşturulabilir. Ancak yine de bir bilişim suçuyla karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bir bilişim suçuyla karşılaştığınızda en basitinden Cimer üzerinden bir şikâyet başvurusu yapabilirsiniz.

Cimer başvurunuzu idari olarak değerlendirecek ve yaptığınız başvuruyu savcılığa yönlendirecektir. Ancak tabii ki siber suçları şikâyet etmek için tek yol bu değil. Herhangi bir siber suçla karşılaştığınızda, bulunduğunuz bölgedeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklüğüne veya Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunabilirsiniz.

Bilişim Suçları Cezaları Nelerdir?

Siber suçlar, günümüzdeki en tehlikeli suçlar arasına girebilir. Bu yüzden her geçen gün siber suçların cezaları daha da artabiliyor. Örneğin, 2021 yılında olmuş bir bilişim suçu, yıllar önce işlenen aynı bilişim suçundan çok daha ağır bir şekilde cezalandırılabiliyor. Günümüzdeyse bilişim sistemlerine zarar veren bir kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Eğer bu suç banka veya kamu kurumlarına karşı işlenmişse, bu cezalar yarı oranda arttırılabiliyor.

Ayrıca yasal olmayan cihaz ve programların üretimi ve ticareti de cezasız kalmıyor. Bu suçu işleyenler bir yıldan dört yıla kadar hapis ve 5000 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılabiliyor. Son olarak, kredi veya banka kartlarını kötü amaçlar için kullananların cezasından bahsetmek istiyoruz.

Bu suçlular, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezası alabiliyorlar. Bilişim suçları cezalarından bazıları bu şekilde oluşuyor.

Bu yazımızda sizleri bazı yaşanmış bilişim suçları örnekleriyle birlikte siber suçlar hakkında bilgilendirmeye çalıştık.

Yazar Hakkında

Yorum Yap