İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

TV Satın Alma Rehberi: Beş Efsaneye Dikkat Edin

TV Satın Alma Rehberi: Beş Efsaneye Dikkat Edin
+ - 0

Merhaba teknoloji aracı ailesi bugün sizlere televizyonun hızlı gelişmeye devam etmesiyle hergün bir yeni özellikleriyle herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Beklentilerinize ve bütçenize uygun TV satın alma rehberi doğru ürünü seçmenizde yardımcı olacak fikirler sunar.

Bu TV satın alma rehberi yeni bir TV satın alırken bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterir. İster basit bir alışveriş tavsiyesi arıyor olun ister hangi özelliklerin en önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. 8K ve 4K çözünürlük arasındaki farklardan akıllı TV özelliklerden neden HDR istediğinizden ve LED ile OLED arasındaki farklardan akıllı TV’lerle ilgili tüm genel soruların yanıtlarını bulduk.

En İyi Televizyon Satın Alma Rehberi 

Televizyon satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konular şunlardır. Bu noktaların her birini aşağıdaki TV satın alma rehberimizde daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz:

İşte bir TV satın alırken bilmeniz (veya yapmanız) gereken en önemli 7 şey, küçük formda:

 

  • 4K (Ultra HD olarak da bilinir) ile gidin ve HDR’ye sahip olduğundan emin olun.  Bunlar çok büyük TV görüntü kalitesi için en önemli faktörleridir.
  • Daha büyük, daha iyidir. Her zaman. “Keşke daha küçük bir televizyon alsaydım” hiç kimse demedi. 
  • HDMI kablonuzu yükseltin. TV yatırımınıza layık bir HDMI kablosu alın ve her bir pikseli muhteşem biçimde çoğaltın.
  • Sesi yükseltin. Ses, deneyimin yarısından fazlasıdır ve TV’nizin yerleşik hoparlörleri göreve hazır değildir. 
  • Güvenilir bir marka seçin. Markaları test etmek ve incelemek konusunda bir üne sahibiz. Kısacası hepsini sıkıştırıcıdan geçiriyoruz. En iyi TV markası hangisidir? Üçü açıkça belli: LG, Sony ve Samsung.
  • Yeni TV’nizi yetkili bir satıcıdan satın alın. Üreticinin garantisini servisini ve desteğini alırsınız. 

Ekran Boyutu: Odanıza Göre Seçim Yapın

İster basit ister yüksek performanslı bir TV arıyor olun, kararınızdaki en büyük faktör muhtemelen ekran boyutu olacaktır. Ailenizde genellikle kaç kişinin aynı anda izlediğini ve yeni setinizi nereye koyacağınızı düşünün. Ardından o alana ve bütçenize rahatça sığacak en büyük ekran boyutunu seçin. Fiyat, performans ve tipik oturma odası göz önünde bulundurulduğunda bugün tatlı nokta 55 ile 65 inç arasındadır.

TV Satın Alma Rehberi

 

Ekran boyutu ayrıca TV’ye ne kadar yakın oturduğunuza da bağlıdır. Temel olarak, ekranın tek tek piksellerini görebiliyorsanız, çok yakınsınız demektir. İyi bir kural, TV’den HD için ekran yüksekliğinden üç kat daha fazla ve 4K Ultra HD için ekran yüksekliğinden sadece 1,5 kat daha uzakta oturmanız gerektiğidir. Diğer bir deyişle, bir 4K UHD TV’ye iki kat daha yakın oturabilirsiniz.

Ekran Çözünürlüğü: 8K, 4K veya HD

Çözünürlük yatay satırlar ve dikey sütunlar olarak tanımlanan, bir ekrandaki resmi oluşturan piksel sayısını açıklar. Daha fazla piksel, daha keskin resim ve daha ince ayrıntılara dönüşür. Daha yüksek çözünürlük (neredeyse her zaman) daha iyidir.

Televizyon Ekran Çözünürlük

Hiçbir TV satın alma rehberi bir çözüm tartışması olmadan tamamlanmış sayılmaz. Tam HD olarak da adlandırılan 1920 x 1080 çözünürlük uzun yıllardır standarttı ve hala dünya çapında TV’lerde en yaygın çözünürlüktür. TV üreticileri hızla Ultra HD setlere (4K olarak da adlandırılır) geçiş yapıyor. 4K modeller mevcut HDTV ekranlarının dört katı piksel sayısına sahiptir.

Yenileme hızı: Daha hızlı, daha iyidir

Hertz (Hz) olarak ifade edilen yenileme hızı, bir resmin ekranda saniyede kaç kez yenilendiğini açıklar. Standart yenileme hızı saniyede 60 kez veya 60 Hz’dir. Bununla birlikte, hızlı hareket eden nesnelerin bulunduğu sahnelerde, 60 Hz yenileme hızı, özellikle LCD HDTV’lerde nesnelerin bulanık veya gergin görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, daha sağlam bir resim oluşturmak için üreticiler yenileme hızını ikiye katlayarak 120 Hz’e (ve bazı durumlarda 240 Hz’e kadar) çıkardılar.

Orijinal video içeriğinde saniyede çok fazla görüntü olmadığından TV’ler daha yüksek yenileme hızlarını farklı şekillerde yönetir. Yöntemlerden biri orijinal resimlerin arasına basitçe siyah resimler eklemek ve izleyicinin gözlerini daha az bulanık daha sağlam bir resim görmeleri için kandırmaktır.

Diğer bir teknik daha gerçekçi görünen hareketleri görüntülemek için yeni görüntüler oluşturmak ve eklemek için idealdir. Video işlemenin nasıl yapıldığına bağlı olarak bir filmin veya sitcom’un düz görünmesini veya kötü aydınlatılmış eski zaman pembe dizileriymiş gibi görünmesini sağlayabilir.

Oyuncular 60 Hz TV’den çok şey alacak ancak çoğu TV müşterisi 120 Hz yenileme hızından daha düşük bir TV satın almamalıdır.

HDMI ve bağlantılar: Daha fazlasına gidin

Sonradan akla gelen bir şey gibi görünebilir, ancak bir setin sahip olduğu HDMI girişi sayısına dikkat edin. Tıraş maliyetlerinden tasarruf etmek isteyen üreticiler arka tarafta daha az HDMI fişi sunabilir. Bu bağlantı noktaları hızla tükenebilir: Bir ses çubuğu bir Roku veya Chromecast ve bir oyun konsolu ekleyin ve zaten üç bağlantı noktası kullandınız.

Özet : En az dört HDMI bağlantı noktası arayın; ve  mümkünse daha yeni  HDMI 2.1 formatını tercih edin.

Akıllı TV’ler Olmasına Dikkat Edin

Video akışı için Netflix gibi İnternet tabanlı hizmetleri bağlamak veya özel ilgi alanlarına yönelik programları izlemek, isteğe bağlı filmleri indirmek, oyun oynamak ve hatta Facebook’ta yayınlamak için uygulamaları çalıştırmak için dahili Wi-Fi ile artan sayıda set geliyor. En son modeller akış hizmetleri ve kablo ve uydu üzerinden canlı programlarda içerik arayabilir.

En İyi TV Satın Alma Rehberi

Arayüzler genel olarak daha iyi hale geliyor. Vizio, LG ve şimdi Samsung, ekranın altında kullanışlı bir simge çubuğu kullanıyor. Roku, Hisense, TCL ve diğer ucuz markaların ekonomik TV’lerinde meşhur sezgisel arayüzünü sunar. Google, Android TV platformunu Sony ve Westinghouse gibi şirketlere sağlıyor ve Amazon, Toshiba ve Insignia’nın (Best Buy’ın markası) Amazon Fire Edition TV’leriyle karışıma girdi. Çoğu akıllı televizyonda Pandora, Hulu ve Netflix gibi başlıca hizmetler bulunsa da, satın aldığınız televizyonun istediğiniz seçeneklere sahip olup olmadığını kontrol edin.

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap