İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Android
Trendlerdeki Yazı

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor? İşte Çözümü

Telefonum Yavaş Şarj Oluyor? İşte Çözümü
+ - 0

Merhaba teknolojiaracı ailesi bu yazımızda sizlere çoğu kişinin şikayetçi olduğu bir konudan bahsedeceğim, Telefonum yavaş şarj oluyor ne yapmalıyım? diye soruyorsanız işte sorunun çözümüyle beraber detaylıca inceleyelim.

Nasıl Hızlı Şarj Alır?

Muhtemelen telefonunuzla gelen şarj aletini değiştirdiğiniz için artık eskisi gibi hızlı şarj almıyor olabilir. Telefonunuzla uyumlu orjinal şarj aleti kullanmanız telefonunuzun eskisi gibi şarj almasını sağlayabilirsiniz. Telefonunuz da hızlı şarj desteği bulunmadığı için de hızlı şarj olmayabilir. Telefonum Yavaş Şarj Oluyor Çözümü

Çözüm 1: Telefon Şarj Kablonuzu Değiştirin

iPhone yada Android akıllı telefonunuzun yavaş şarj olmasının ilk nedeni kullandığınız kablodur. USB kabloları prizlerde tak çıkar gibi sürekli kullanılmasından kaynaklı hasar görür ve kablolar bir süre sonra bozulur. Sizde dışarda satılan ucuz kablolardan kullandığınızda telefonunuz bir süre sonra hızlı şarj etme özelliği azalacaktır. Bu yüzden şarj kablosu seçerken orjinal olmasına dikkat etmelisiniz.

Telefon Şarj Kablosu Seçimi

Çözüm 2: Telefonunuzun Şarj Adaptörünü Değiştirin

Telefonum yavaş şarj oluyor diyorsanız muhtemelen şarj adaptörünüzde bir sorun olabilir. USB kablonuzda bir sıkıntı olmadığına eminseniz farklı bir şarj adaptörüyle şarj etmeyi deneyin. Eğer hızlı şarj oluyorsa muhtemelen sorun şarj adaptörünüzdedir. Yeni bir şarj adaptörü almanız çözüm sağlayacaktır.

Çözüm 3: Bilgisayarınızda Şarj Etmeyi Bırakın

Telefonunuzu bilgisayardan şarj etmek çok yavaş bir şarj etmesini sağlar. Her güç kaynağı aynı hızda şarj etmenizi sağlamaz. Bu yüzden prizden alacağınız waat ile bilgisayarınızdan alacağınız watt aynı değildir. En yeni USB (3.0 sürümleri) ile bile bir bilgisayarın standart enerji çıkışının yalnızca 9A olması gerekir. Hala bir USB 2.0 kullanıyorsanız 5mA’da daha da düşüktür. Bu yüzden bir dahaki sefere telefonunuzu hızlı şarj etmek istediğinizde sadece duvardaki prizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Telefonu Bilgisayarda Şarj Etmek

Çözüm 4: Şarj Soketi Tozlu Olabilir 

Akıllı telefonlar sürekli olarak cepte yada çanta gibi yanımızdan hiç ayırmadığımız için şarj soketinde toz birikebilir. Bu nedenle usb kablo girişi tıkanmış bağlantı noktasında şarj etme sıkıntısı yaşıyor olabilirsiniz. Bir kürdan veya pamuk yardımıyla telefonunuzun usb giriş kısmı (şarj soketi) toz ve kiri nazikçe temizleyin. Tıkanıklık ciddiyse aşırı birikimi gidermek için telefon servislerinden yardım alabilirsiniz.

Telefon Soketi Temizleme

Çözüm 5: MTK İşlemcili Telefon Kullanmayın

Eski bir telefona sahipseniz muhtemelen MTK işlemcili bir telefon olması yüksel ihtimaldir. Eski bir telefon kullanmanın en kötü yanı kullandıkça önemli ölçüde azalan pil seviyesidir. Son yıllarda gelişen teknolojiyle yeni akıllı telefonlarda hızlı şarj özelliği ile 15 dakika da sıfırdan %50’ye çıkan pil seviyesi ile yeni işlemciler ve hızlı şarj teknolojileriyle donatıldı. Eski telefon kullanmanın bir diğer dezavantajı en son sürüm yazılımı ve uygulama güncellemeleri almamasıdır. Diğer yandan telefonunuz 3 yaşından büyükse yeni telefon alma zamanı geldiğini söyleyebiliriz.

Eski telefonlar

Bonus: Super Fast Charger Uygulamasını Kullanın

Android telefonlar için telefonunuzun çok yavaş şarj olmasına çözüm bulacak harika bir uygulama önereceğim.

Super Fast Charger ile pilin normalden daha hızlı şarj edilmesine yardımcı olur!

Android telefonlarınız için kullanabileceğiniz bir uygulama olan Super Fast Charger isimli uygulamayı play store’dan indirin.

Şarj cihazını taktığınızda Hızlı Şarj Cihazı Pili otomatik olarak etkinleştirilecektir. Şarj işlemini daha hızlı başlatmak için “Başlat” ı tıklayın.

Super Fast Charger

Hızlı şarj cihazı arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatır ve Wi Fi 4G, mobil internet, bluetooth gibi pil hizmetlerini devre dışı bırakır. Bu nedenle daha hızlı şarj olmasına neden olur . Durdur” veya “Çık” üzerine tıkladığınızda tüm işlemler ve sinyaller yeniden bağlanacaktır.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap