1. Ana Sayfa
  2. İnternet

OneDrive Dosya Gönderme Nasıl Yapılır?

OneDrive Dosya Gönderme Nasıl Yapılır?
+ - 0

OneDrive dosya gönderme yaparak istediğiniz kişilerle dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Bu işlemi link oluşturarak gerçekleştirebilirsiniz.

Çevrimiçi dosya depolama hizmetleri sayesinde dosyaları saklamak için bir USB belleğe veya hard diske ihtiyacınız yok. Artık birçok servis aracılığıyla internet üzerinden dosya depolama ve dosya paylaşma gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün.

İşte bu servisler arasında bir Microsoft hizmeti olan OneDrive’da bulunuyor. OneDrive sayesinde dosyalarınızı güvenle saklayabilir ve başka kişilerle paylaşabilirsiniz. OneDrive dosya yükleme işlemi sayesinde dosyalarınızı çevrimiçi olarak OneDrive’a yükleyebilirsiniz. Sonrasında OneDrive üzerinden dosya gönderme yaparak istediğiniz kişilerle dosyalarınızı paylaşabilirsiniz.

OneDrive Nedir? Ne İşe Yarar?

teknolojiaraci-onedrive-dosya-gonderme-onedrive-link-olusturmaOneDrive dosya gönderme ve dosya depolamanıza yarayan çevrimiçi bir Microsoft hizmetidir. Son dönemlerde çevrimiçi dosya saklama servisleri iyice çoğaldı. Bu servisler sayesinde artık aygıtlara ihtiyacımız olmadan sanal ortamda dosyalarımızı saklayabiliyoruz.

Bu tür servislerde dosyalarımızın ne kadar güvende olduğu elbette tartışmaya açık bir konu. Ancak her ne olursa olsun, bu tür servislerin kullanıcılar için çok yararlı olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Yazımızda bahsettiğimiz OneDrive’da bu servisler arasında yer alıyor.

Seneler önce Microsoft tarafından hayata geçirilen OneDrive, kullanıcıların çevrimiçi dosya saklamalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyor. Yani bir Microsoft hesabı oluşturarak dosyalarınızı çevrimiçi olarak OneDrive’a yükleyebiliyorsunuz.

Daha sonra farklı bir cihazdan aynı hesaba giriş yaparak OneDrive’da yüklü dosyalarınıza erişebiliyor ve cihazınıza indirebiliyorsunuz. Ayrıca hesabınızda yüklü olan dosyaları başkalarıyla da paylaşabiliyorsunuz. İşte OneDrive’ın işlevi basitçe bu şekilde oluşuyor.

OneDrive Dosya Gönderme Nasıl Yapılır ?

OneDrive dosya paylaşma işlemini yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Daha sonra OneDrive video gönderme gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamındaki adımlarla, bir bağlantı oluşturarak kişilerle dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

OneDrive Link Oluşturma ve Dosya Paylaşma

  • Bir link oluşturarak dosya paylaşımı yapmak için ilk olarak OneDrive giriş yaparak uygulamayı açın.
  • Ardından bilgisayarınızın masaüstünden veya Başlat menüsünden ‘Bu bilgisayar’ seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında açılan ekranın sol tarafından ‘OneDrive’ seçeneğine tıklamalısınız.
  • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza OneDrive hesabınıza yüklü dosyalar gelecektir. Eğer burada dosya yoksa paylaşım yapmadan önce bazı dosyalar yükleyebilirsiniz.
  • Daha sonra paylaşmak istediğiniz dosyanın üzerine gelerek sağ tıklamanız gerekiyor. Ardından mouse imlecinizi açılan seçenekler arasından ‘OneDrive’ seçeneğinin üzerine getirmelisiniz. Sonrasındaysa çıkan seçeneklerden ‘Paylaş’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
  • Bu adımdan sonra karşınıza yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede “Bağlantıyı kopyala” kısmında bulunan ‘Kopyala’ butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladıktan bir süre sonra paylaşmak istediğiniz dosyanın linki oluşturulacak ve kopyalanacaktır.
  • Son olarak kopyalanan bağlantıyı dosyayı göndermek istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Daha sonra bu kişiler, paylaştığınız linki tarayıcılarına girerek paylaştığınız dosya veya klasöre erişebilirler. Ardından dosya üzerinde düzenleme yapabilirler veya dosyayı cihazlarına indirebilirler.

OneDrive dosya gönderme işlemi link aracılığıyla bu şekilde yapılabiliyor.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap