1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

MS Word Nedir?

MS Word Nedir?
+ - 0

MS Word Nedir?

Microsoft Word, Microsoft tarafından tasarlanmış, yaygın olarak kullanılan bir ticari kelime işlemcisidir. Microsoft Word, Microsoft Office üretkenlik yazılım paketinin bir bileşenidir, ancak bağımsız bir ürün olarak da satın alınabilir.

Microsoft Word ilk olarak 1983’te piyasaya sürüldü ve o zamandan beri birçok kez revize edildi. Windows ve Apple işletim sistemleri için kullanılabilir.

Microsoft Word’e genellikle basitçe Word veya MS Word denir.

MS Word Tarihi

1981’de Microsoft, bir kelime işlemci uygulaması geliştirmek için Charles Simonyi’yi işe aldı. İlk versiyon 1983’te piyasaya sürüldü.

Başlangıçta MS Word, zamanın önde gelen kelime işlemcisi olan WordPerfect’ten kökten farklı görünümü nedeniyle çok popüler değildi. Bununla birlikte, Microsoft, bir Mac üzerinde çalışabilen bir 1985 sürümü de dahil olmak üzere, Word’ü yıllar içinde sürekli olarak geliştirdi.Word’ün 1987’deki ikinci ana sürümü, önemli bir özellik güncellemesi ve RTF (RTF) desteği gibi yeni özellikler içeriyordu. 1995 yılında Microsoft, Windows 95 ve Office 95’in piyasaya sürülmesiyle bir dizi ofis üretkenlik yazılımı sunarak kelime işlemci endüstrisindeki pazar payını artırdı.

MS Word’ü kullanışlı kılan özelliklerden bazıları, WYSIWYG ekranıdır (ne görürseniz, ne elde edersiniz) – bu tasarım, yazdırıldığında veya başka bir formata veya formata taşındığında ekranda görüntülenen her şeyin aynı olmasını sağlar. Kullanıcıların MS Word’den önemli biçimlendirme kaybı olmadan diğer birçok platforma içerik kopyalayıp yapıştırma yeteneği, yazılımın son yirmi yılda bu kadar popüler kalmasının nedenlerinden biridir.

Ayrıca, MS Wordde yazım denetimi için yerleşik bir sözlüğe sahiptir; Yanlış yazılan kelimeler kırmızı dalgalı alt çizgi ile işaretlenmiştir. MS Word, kalın, altı çizili, italik ve üstü çizili gibi metin düzeyinde özellikler ve girinti, paragraf ve yaslama gibi sayfa düzeyinde özellikler sunar. Word, en yaygın olanı Office paketinin diğer üyeleri olan diğer birçok programla uyumludur.

2007’de .docx, “.doc” uzantısının yerini alarak varsayılan dosya biçimi oldu.

Microsoft Word zamanla modernleşirken Microsoft’un işletim sistemleri de modernleşti. Microsoft Office paketi doğası gereği Microsoft işletim sistemine bağlı olduğundan, kullanımı Microsoft XP ve ardından Vista ve Windows 7, 8 ve 10 eklemeleri için kullanıcı ömrünün sonunda hayal kırıklığına neden oldu.

Aynı zamanda, Microsoft bulut vagonuna atlıyordu. Yeni teklifi olan Microsoft Office 365, önceden yapılandırılmış tek makineli veya eski lisanslama yöntemlerini, kullanıcıların her yerden erişebilecekleri bulutta kullanılabilen bir yazılım uygulamaları paketiyle değiştirir.

Abonelik fiyatıyla, birçok müşteri artık Microsoft Word ve Office paketlerine lisans anahtarlarıyla indirmek yerine Office 365 üzerinden erişiyor. Teorik olarak, bulut tarafından sağlanan yöntem, birden fazla cihaz arasında daha fazla çok yönlülük sağlar, ancak bazı kullanıcılar yeni cihazları yetkilendirmeye çalışırken sorunlar bildirmiştir.

Önerilen Yazı
PDF Dosyası Word Çevirme Nasıl Yapılır?

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap