1. Ana Sayfa
  2. Genel

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Kapatma Nasıl Yapılır?

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Kapatma Nasıl Yapılır?
+ - 0

Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti kapatma Görev Zamanlayıcı Kitaplığı üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Windows’un belli bir seviyeye kadar düşük sistemli bilgisayarlarda bile rahatlıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak Windows’un düşük sistemlerde çalışabiliyor olması her bilgisayarda hızlı bir şekilde çalışacağı anlamına gelmiyor.

Özellikle donanım özellikleri düşük olan bilgisayarlar, Windows’un bazı arka plan hizmetlerinden dolayı kasma yapabiliyorlar. Örneğin, Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti CPU kullanımı sebebiyle bilgisayarları kastırabiliyor. Bu hizmet Görev Zamanlayıcı üzerinden kapatılabiliyor.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Nedir ?

Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti kapatma adımlarından önce bu hizmetten biraz bahsedelim. Bu hizmetin aslında dijital lisanslarla alakalı olduğunu söylememiz pek yanlış olmaz. Bu hizmet ayrıca Sppsvc.exe olarak da biliniyor.

Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti, dijital lisans uygulamalarını indirip yükleme ve uygulama gibi bir göreve sahip. Yani aslında bu hizmet, korsanlığı engellemeyi amaçlar ve dijital lisansa kolayca başvurulmasını sağlar. Lisans doğrulamaya yarayan yazılım koruması platformu hizmeti, bazı nedenlerden dolayı zaman zaman yüksek işlemci kullanımına neden olabilir.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Neden Kapatılmalı?

Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti CPU kullanımı ile alakalı soruna yol açabiliyor. Windows’un düşük özelliklere sahip birçok bilgisayarda bile çalışabildiğini biliyoruz. Ancak özellikle düşük özelliklere sahip bilgisayarlarda kasma gibi problemlerin olmaması için arka plandaki uygulamaların kapatılması çok önemli.

İşte Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti de bu noktada karşımıza çıkıyor. Bu hizmet, bazı zamanlar arka planda yüksek CPU kullanımına neden olabiliyor. Bu durumda bilgisayarın donanımı güçlü olsa bile kullanıcılar kasma sorunu yaşayabiliyorlar.

İşte bu gibi durumlarda yazılım koruması platformu hizmetinin kesinlikle kapatılması gerekiyor. Çünkü bu hizmet kapatılmadığında arka planda yüksek işlemci kullanımı yaparak bilgisayarın performansını düşürebiliyor.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Kapatma Windows 10 ve Windows 11

teknolojiaraci-microsoft-yazilim-korumasi-platformu-hizmeti-kapatma-windows-10-ve-11Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti çok güç harcıyor yani yüksek işlemci kullanımı yapıyorsa endişelenmenize gerek yok. Yazımızın devamındaki adımları uygulayarak bu hizmeti devre dışı bırakabilir ve bu problemden kurtulabilirsiniz.

Microsoft Yazılım Koruması Platformu Hizmeti Devre Dışı Bırakma

  • Microsoft yazılım koruması platformu hizmeti kapatma için ilk olarak Başlat menüsünü açarak arama kısmına “Görev Zamanlayıcı” yazın. Ardından çıkan seçeneklerden ‘Görev Zamanlayıcı’ seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında açılan pencerenin sol tarafında bulunan ‘Görev Zamanlayıcı Kitaplığı’ klasörünün sol tarafındaki ‘>’ işaretine tıklayın.
  • Bu ok işaretine tıkladıktan sonra karşınıza bazı farklı klasörler gelecektir. Bu klasörlerden ‘Microsoft’ klasörünün sol tarafındaki ‘>’ işaretine tıklayın ve ardından ‘Windows’ klasörünün sol tarafındaki ‘>’ işaretine tıklayın.
  • Daha sonra açılan seçeneklerden ‘SoftwareProtectionPlatform’ klasörünü bulup bu klasöre bir kez tıklamanız gerekiyor.
  • Bu klasöre tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda ‘SvcRestartTask’ görevine sağ tıklayarak ‘Devre Dışı Bırak’ seçeneğine tıklamalısınız. Eğer probleminiz hala devam ediyorsa, yine aynı göreve sağ tıklayarak ‘Sil’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ayrıca aynı ekranda bulunan diğer görevleri de devre dışı bırakarak sorundan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap