1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Mekanik Oyuncu Klavyesi Nedir, Normal Klavyeden Farkı Nelerdir?

Mekanik Oyuncu Klavyesi Nedir, Normal Klavyeden Farkı Nelerdir?
+ - 0

Merhaba teknoloji aracı ailesi bu yazımızda sizlere mekanik oyuncu klavye nedir, ne işe yaradığıyla ilgili bilgiler vereceğim. Mekanik klavyeler günümüzden çok daha önce internet yokken piyasada bulunuyordu. Oyuncuların vazgeçilmez bir parçası haline gelen mekanik klavyeler oyun sırasında rakiplerini karşı daha hızlı hareket edebilmesi için oyuncu ekipmanlarından oyuncu koltuğuna kadar buna oyuncu klavyesi dahil büyük önem taşıyor. Peki mekanik oyuncu klavyesi nedir? gelin hep birlikte inceleyelim.

Mekanik Oyuncu Klavyesi Nedir?

Mekanik klavyeler günümüzde oyuncular tarafından en yaygın kullanılan kauçuk membranlar yerine her klavye tuşun altında anahtarları bulunan bilgisayar klavyesidir.

Mekanik klavye diğer klavyelerden farklıdır çünkü tuşların altında anahtarlar bulunur. Bu anahtarlar birkaç hareketli parçadan yapılmıştır:

  • Sert plastik bir “gövde” iki metal kontak ve altında bir yay içerir.
  • Bir tuşa basıldığında, gövde yayı aşağı iter,
  • Böylece iki metal kontak bağlanır.
  • Tuşa basışınızı klavyenin devresine ve dolayısıyla bilgisayarınıza kaydeder.

Mekanik Klavye ve Normal Klavye Arasındaki Fark Nedir?

Mekanik klavyelerin mekanik klavyelerden en büyük farkı hiç şüphesiz anahtar tepki süresi daha iyi olmasıdır. Oyuncu için büyük kriter olan tuşlara basma esnasında net bir şekilde hissedilebilir. Mekanik oyuncu klavyeler bilgisayar programcıları, oyuncu (gamer) veya sürekli masa başındaki kişiler arasında inanılmaz derecede popülerdir.

Mekanik klavye

Membran klavyeler büyük ölçüde daha yaygın olarak kullanılır. Yaygın kullanılmasının sebebi mekanik oyuncu klavyelerinden daha ucuz olmasıdır. İçerisinde bulunan kauçuk kullanıldığı için daha ucuza mal ediliyor. Ayrıca oldukça gürültü yaratan mekanik klavyelerden daha sessizdir.

Membran klavye

Yine de çoğu kişi özellikle oyuncular ve programcılar başta olmak üzere mekanik klavyeleri tercih ediyorlar. Her iki grup da mekanik klavyelerin sağladığı hassas kontrol ve geri bildirimi sağlıyor.

Mekanik klavyelerin temizliği diğer klavyelere göre çok daha basittir. Her bir tuşun ayrı ayrı çıkarılıp takılabilmesi sayesinde mekanik klavyeleri detaylıca ve daha kolayca temizlenebilir.

Mekanik Switch Tarihi

En popüler mekanik klavye switch üreticisi Alman şirketi Cherryv MX‘dir . Cherry, 1980’lerde ünlü Cherry MX Switch’in patentini aldı. Switch, mekanik klavyeler için standart haline geldi. Hemen hemen her mekanik klavyede Cherry MX anahtarları kullanıldı. Bugün patentin süresi 2007 yılında dolan ve herkesin Cherry MX switch konseptini kullanmasına izin verilmektedir. Son birkaç yılda mekanik klavyelerin popülaritesinin artmasıyla birçok üretici kendi anahtar türlerini üzerinde birkaç değişiklik yaparak üretmişlerdir. Cherry MX Switchler halen çok popüler switchler arasında.

Cherry MX Switch

Mekanik Oyuncu Klavye Switch Türleri

Switchlerin özelliklerine geçemeden önce mekanik klavyeler ile ilgili birkaç teknik bilgiden bahsedelim. Sonra da switchlerin özelliklerine geçebiliriz.

Switch: Klavyede tuşa basma fonksiyonunu yerine getiren anahtar.

Keycap: Switch üzerinde yer alan plastik kapak (klavye tuşu).

Hareket Kuvveti: Tuşa basıldığında switchin tepkimesini bilgisayara gönderen kuvvet.

Klik: Switchin hareketi sırasında çıkardığı tıklama sesi.

Tactile: Switchin hareketi esnasında hissedilen geri bildirim.

Cherry MX Switch

Kiraz MX anahtarları kendi kök rengi adını taşır. Farklı renkler aynı zamanda farklı özellikler anlamına gelir. Yani birisi hangi renk MX Switch’i tercih ettiğinden bahsederken estetikten bahsetmiyor. Bazı üreticiler, bazı klavyelerinde anahtar rengini arka plan rengiyle ilişkilendirmeyi seçti. Ancak genel olarak durum böyle değil.
En yaygın dört Cherry MX anahtarı şunlardır:

Cherry MX Siyah Switch

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Az

Hareket Kuvveti: 60 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry Siyah Switch

 

 

 

 

 

Cherry MX Black switchler atlama noktası ve klik sesi yoktur. Ofis ortamında da rahatlıkla kullanılabilir.  Cherry MX Black anahtarları özellikle RTS ve nişancı oyunları için kullanıldığından bu tarz oyun oynayan kullanıcılar tercih edebilir.

Cherry MX Kırmızı Switch

Hissiyatı: Yumuşak

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Yok

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry Red Switch

 

 

 

 

 

Cherry MX Red anahtarları Cherry MX Black’e benzer. Her ikisi de herhangi bir geri bildirim içermeyen doğrusal anahtarlardır. Aralarındaki fark çok daha az çalıştırma gücü gerektirmesidir. Daha hızlı çalıştırma sağladığından Cherry MX Red oyun klavyelerinde çok popüler bir seçimdir.

Cherry MX Mavi Switch

Hissiyatı: Ağır

Klik Sesi: Yüksek

Hareket Kuvveti: 50 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry MX Blue çoğu yazma meraklılarının tercih ettiği anahtar türüdür. Genellikle MOBA (Multiplayer Online Battle Arene) oyunları oynayan kişiler tarafından tercih edilir. Klik sesi yüksek olduğundan FPS oyuncuları tarafından pek tercih edilmez.  Cherry MX Blue anahtarlı bir klavyeye alıştığınızda normal bir klavyede yazmak biraz sıkıcı geliyor.

Unutmayın ki mavi switch anahtarlı klavyeleri tercih ederken yüksek ses çıkardığı için ofis ortamında veya evde aile bireyleri tarafından rahatsız edici olabilir. Bu durumu göz önünde bulunarak kullanın.

Cherry Blue Switch

 

 

 

 

 

Cherry Kahverengi Switch

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 45 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry Kahverengi Switch

 

 

 

 

 

Cherry MX Brown en popüler anahtar türlerinden biridir. Muhtemelen anahtarın oyun ve yazma arasında oldukça hoş arası olduğu için tercih ediliyor. Anahtar dokunsal bir geri bildirim sağlar. Ancak Cherry MX Blue gibi bir ses çıkarmaz. Anahtar, oyunlarda hızlı tuş basımlarına izin vererek onları MOBA’lar, MMO’lar, RTS ve benzer türler için ideal hale getirir.

Cherry MX Beyaz Switch

Hissiyatı: Orta

Klik Sesi: Yok

Hareket Kuvveti: 65 cN

Atlama Noktası: Var

Yaklaşık Ömrü: Her switch başına 50 milyon tuş vuruşu

Cherry Beyaz Switch

 

 

 

 

 

Mekanik Klavyelerin Artıları ve Eksileri

Hassasiyete ek olarak, mekanik klavyeler de önemli ölçüde daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Çoğu mekanik klavyenin 20 milyon ila 100 milyon tuşa basma kadar dayanabileceği derecelendirilirken, bir membran klavyenin yalnızca 5 milyon ila 10 milyon arasında derecelendirilmesi tipiktir.

Mekanik klavyeler, “rollover” gibi oyuncuların ilgisini çeken özel özellikler de sunar. Rollover, tuşlara aynı anda basılsa bile her tuşa basmanın algılanmasını sağlar. Mekanik klavyeler bunu kolayca yapabilirken, membran klavyeler bu konuda pek iyi değildir ve genellikle aynı anda basmayı iptal eder.

Mekanik klavyenizdeki bir anahtar veya anahtar kırılırsa, neredeyse her zaman değiştirebilirsiniz. Tuş başlıkları, klavyeyle birlikte verilecek basit bir maşa benzeri araç olan bir tuş çekici ile çıkarılabilir.

Birçok oyuncu yaşlandıkça tuş kapaklarını değiştirir veya özel tuş başlıkları (özel WASD tuşları gibi) ile değiştirir. Tuş başlıkları kolayca çıkarılabildiğinden, mekanik klavyeyi temizlemek de kolaydır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap