İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Instagram Hesabımın Çalınmaması için Ne Yapabilirim ?

Instagram Hesabımın Çalınmaması için Ne Yapabilirim ?
+ - 0

İnternetteki tehlikeler arttıkça Instagram hesabımın çalınmaması için ne yapabilirim gibi soruların cevapları daha fazla merak ediliyor. Instagram hesabınızı daha güveni bir hale getirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut.

Instagram, günümüzde en popüler sosyal medya platformu olarak gösterilebilir. Dünyanın dört bir tarafından sayısızca kişinin kullandığı bu platform, her geçen gün daha da fazla kişiye ulaşıyor. Instagram kullanımının çok fazla olmasından dolayı kötü niyetli kişilerde bundan yararlanmak isteyebiliyorlar.

Günümüzde birçok farklı sebepten dolayı birçok kişinin Instagram hesabı kötü niyetli kişiler tarafından çalınabiliyor. Yani aslında Instagram hesapları neden çalınıyor gibi soruların bir cevapları yok.

Instagram Hesabımın Çalınmaması için Ne Yapabilirim ?

teknolojiaraci-instagram-hesabimi-guvenlik-arttirmak

Instagram hesabımın çalınmaması için ne yapabilirim diye merak ediyorsanız, yazımızın devamındaki başlıkları inceleyebilirsiniz. Böylece Instagram hesabınızın güvenliğini arttırarak Instagram hesabını hackerlardan koruma ihtimalini yükseltebilirsiniz.

Hesabın Çalınmaması için Ne Yapmalıyım ?

Şifrenizi Güçlendirin

Hangi platform olursa olsun, bir hesabın başkaları tarafından ele geçirilmemesi için şifresinin fazlasıyla güçlü olması gerekiyor. Bu yüzden Instagram hesabınızın çalınmaması için ilk adımda şifrenizi değiştirmeniz doğru olacaktır. Yeni şifrenizi olabildiğince karışık ve güçlü yapmalısınız. Örneğin, şifrenizde bolca büyük küçük harfler ve sayılar kullanabilirsiniz. Ayrıca yeni şifrenizin en az 8 karakterden oluşması güvenlik açısından çok daha iyi olacaktır.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Etkinleştirin

Şifrenizi güçlendirdikten sonra hesabınıza başkalarının kolayca erişememeleri için Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede hesabınızın şifresi başkaları tarafından öğrenilse bile cep telefonunuz vs. olmadan hesabınıza erişilemez.

Çünkü iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesabınıza giriş yaparken telefonunuza veya bir kimlik doğrulama uygulamasına bir doğrulama kodu gönderir. Yani şifreniz bilinse bile doğrulama kodu olmadan hesabınıza giriş yapılamaz. Bu durumda da doğal olarak hesabınızın çalınma ihtimali fazlasıyla düşer.

Şüpheli Uygulamaların Erişimini Kaldırın

Şüpheli üçüncü taraf uygulamalara izin verdiğinizde, hesabınızın güvenliği riske girebilir. Bu yüzden olası problemlerin önüne geçmek için hesabınıza erişim izni olan şüpheli üçüncü taraf uygulamaların izinlerini kaldırmanız doğru olacaktır.

Bunun için buraya tıklayarak internet tarayıcısından Instagram giriş yapabilirsiniz. Sonrasında sağ üstteki profil resminize tıklayarak çıkan seçeneklerden ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Ardından sol taraftaki ‘Uygulamalar ve İnternet Siteleri’ sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza “Aktif” kısmında erişim izni verdiğiniz uygulamalar gelecektir. Buradan istediğiniz uygulamaların erişim izinlerini iptal edebilirsiniz.

E-Posta Hesabınızın Güvenliğini Arttırın

Instagram hesabımın çalınmaması için ne yapabilirim diye merak edenler için son bir detaydan bahsetmek istiyoruz. Instagram hesabınızın çalınmasını önlemek için doğal olarak hesabınıza bağlı e-posta hesabınızın da güvenliğini arttırmanız gerekiyor.

Çünkü e-posta adresiniz çalındığında Instagram dahil birçok uygulamadaki hesaplarınız kötü niyetli tarafından ele geçirilebilir. Bu yüzden e-posta adresinizin şifresini güçlendirmeniz ve hesabınıza iki faktörlü kimlik doğrulama gibi sıkı önlemler almanız doğru olacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap