İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Batarya Ömrünü Kısaltır Mı?

Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Batarya Ömrünü Kısaltır Mı?
+ - 0

Merhaba teknolojiaraci okuyucuları giderek artan rekabetçi ortama dönüşen akıllı telefonlarda hızlı şarj özelliği artı bir özellikten çıkıp her telefonda mutlaka olması gereken bir özellik haline geldi. Hızlı şarj yeni teknoloji akıllı telefonlarda olmazsa olmaz özelliklerden birisi haline geldi.

Farklı şirketlerden çeşitli farklı standartlar vardır. Bazıları yalnızca belirli kablolar ve şarj cihazlarıyla çalışırken diğerleri daha yüksek voltajlar kullanır. Hızlı şarj nedir ve nasıl daha da hızlı hale gelir? deaylıca inceleyelim.

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı şarj ederken telefonunuz kablo üzerinden daha yüksek bir amperaj aktarır. Ancak tüm ürünler aynı tür hızlı şarjı kullanmaz ve tüm şarj cihazları çeşitli standartları desteklemez. Mümkün olan en hızlı şarjı aldığınızdan emin olmak için bilmeniz gerekenler vardır.

Hızlı Şarj Nasıl Çalışır?

Şunu unutmayın ki her akıllı telefonun içerisinde pil vardır. Her pil ortalama aynı gücü sağlar.

Hızlı şarj ederken telefonunuz kablo üzerinden daha yüksek bir amperaj aktarır. Telefonunuz normalde şarjdan 5 watt ve hızlı şarj sırasında 18 watt güç kazanıyorsa bu pili iki kat daha hızlı tam olarak şarj edebileceğiniz anlamına gelir. Piliniz dolduğunda pilinizin kırılmasını önlemek için şarj işlemi yavaşlar.

Sonuç olarak hızlı şarj özellikle boş bir pili hızlı bir şekilde şarj etmek istiyorsanız uygundur. Böylece birkaç saat daha yeterli güce sahip olursunuz.

Hızlı Şarj Nedir?

Hızlı Şarj Özelliği Hangi Telefonlarda Var?

Günümüzdeki telefonlar hızlıca şarj etmeyi vaad etsede hızlı şarjın gerçekleştiği üç aşama vardır. Birincisi telefona sabit gücün iletildiği Sabit Akım aşaması daha sonra voltaj tepe değerine ulaştığında ve akım düşmeye başladığında bir doyma aşaması vardır ve ardından gücün yavaş veya periyodik olarak sızdığı Trickle aşaması gelir.

Samsung, OnePlus, OPPO ve Apple gibi akıllı telefon üreticileri, bazı Android telefon üreticilerinin 55W veya 65W şarj cihazları bile sunmasıyla mevcut hızlı şarj standardını 30W olarak belirlediler. Bu, lityum iyon pillerle donatılmış modern telefonların sıfırdan maksimum şarja geçebileceği ve yarım saatin altında tüm gün dayanabileceği anlamına gelir.

Asıl dikkat edilmesi gereken olay akıllı telefonların hızlı şarj özelliğini kabul edip etmemesine bakılmalıdır.

Hızlı Şarj Batarya Ömrünü Kısaltır Mı?

Yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonlar da 120W kadar hızlı şarj edebilmek mümkün. 4000 mAh ve 5000 mAh batarya gücüne sahip telefonlar 15 dakikaya kadar şarj edebilme kapasitesini bize sunuyor. Bu nedenle yeni nesil telefonla yüksek watt gücüne karşı inanılmaz duyarlı sisteme sahiptir. Akıllı telefonlarınız yüksek watt güçlerine karşı duyarlı Peki hızlı şarj batarya ömrünü kısaltır mı? Cevap hayır, hızlı şarj cihazı telefonun piline yalnızca donanım tarafında arızası bulunuyorsa veya bataryanız hızlı şarjı kaldıramıyorsa telefonunuza zarar verebilir.

Uzmanlara göre, Lityum iyon pilleri günümüz telefonlarında kullanılan bir teknolojidir. Hızlı şarj ederken lityum iyon pilleri adeta bir sünger gibi emer. İlk etapta şarjı verimli şekilde tüketir. Şarj %80 olduğunda hızlıca düşmeye başlar. Hızlıca emilen şarj zamanla bataryanın bozulmasına neden olabileceğinden büyük bir sorun yaratabilir. Üreticiler bunun önüne geçemek için hızlı şarj aletlerini şarj seviyelerinin %80’e ulaştıkça voltajı düşüren kontrol mekanizması ile donatmıştır.

Unutmayın ki, telefonların ve bataryaların bir ömrü olduğu gibi bir gerçek var. Telefonunuza karşı alabileceğiniz önlemlerle batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Her elektronik cihazın ömrü olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hızlı Şarj Nedir

Hızlı Şarj Hakkında Bilinmeyenler

Ayrıca telefonunuzu gece boyu şarj etmek telefonunuzun kısa sürede batarya ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şeydir. Akıllı telefonun bataryasının tamamen bitmesi batarya sağlığına uygun olmayan kimyasal reaksiyonlara neden olur. Sonraları için içindeki pil daha fazla voltaj sağlayacağından telefonunuzu ısıtacaktır. Telefonunuzun ısınması ileride kötü sonuçlar doğurabilir.

Hızlı şarj cihazını kullanmadan önce akıllı telefonunuz %20 veya %30’a düştüğünde şarj etmek ve yaklaşık %80 veya %90 pil seviyesine ulaştığında fişten telefonu çıkarın. Yukarıda bahsettiğim gibi hızlıca pilin emilmesinin önüne geçmek için pil ömrünü uzatmak için oldukça iyi bir yöntemdir.

Bu makalemizde hızlı şarj nedir detaylıca anlattım. Merak ettiklerinizi aşağı yorum olarak sorabilirsiniz.

 

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap