İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google Nasıl Kuruldu ? Google’ın Bugünkü Değeri Nedir?

Google Nasıl Kuruldu ? Google’ın Bugünkü Değeri Nedir?
+ - 0

Google nasıl kuruldu gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Google, çağımızın en büyük şirketlerinden bir tanesi. Geçmişte bir arama motoru olarak bilinen Google’ın günümüzde oldukça fazla hizmeti mevcut. Bu büyük şirket, sunduğu hizmetler sayesinde oldukça fazla kişiye hitap edebiliyor.

Telefonların çoğunda kullanılan Android işletim sistemi bile Google’a ait. Böylesine büyük bir şirket hakkındaki önemli detayları birçok kişi merak edebiliyor. Örneğin, birçok kişi Google sahibi kim nereli ve Google nerede kuruldu gibi soruların cevaplarını merak edebiliyor.

Bu yüzden yazımızda bu konulara değinmeye çalışacağız. Eğer Google hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, yazımız sizin için faydalı olacaktır.

Google Nasıl Kuruldu ? Google’ın Kurucusu Kimdir?

teknolojiaraci-google-nasil-kuruldu-google-kurucusu-kimYazımızda ilk olarak Google nasıl kuruldu sorusunu cevaplamak istiyoruz. Bu kısımda ilk olarak Google’ın kurucularının Larry Page ve Sergey Brin olduğunu belirtelim. Bu iki PhD öğrencisi, aslında Google’a bir araştırma projesi olarak başlıyorlar.

California Stanford University’de okuyan Sergey Brin ve Larry Page, 1996 yılında BackRub adını verdikleri bir araştırma projesine girişiyorlar. Bu çalışmanın amacı, kullanıcılara istediklerini veren bir arama motoru yapmak olarak gösterilebilir.

Daha sonra bu öğrenciler, 1997 yılında ismi BackRub olan projelerinin domain adını Google.com olarak değiştiriyorlar. Tarihler 4 Eylül 1998’i gösterdiğinde Google artık bir resmi özel şirket olarak kuruluyor. Şirket kurulduktan yaklaşık 6 sene sonra, 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz ediliyor.

Google’ın Merkez Binası Nerededir ?

Google’ın merkez binası Googleplex, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Mountain View şehrinde bulunuyor. Birçok ana binanın satın alınmasıyla oluşturulan Googleplex, çok geniş bir alana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu Google yerleşkesinde çalışanların rahat edebilmesi için neredeyse her şey düşünülmüş.

Örneğin, Googleplex içerisinde kafeteryalar, oyun ve sinema salonları dahil birçok farklı yer bulunuyor. Böylece çalışanlar ihtiyaçlarını yerleşke dışına çıkmadan rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Dev şirket, Googleplex ile birlikte çalışanlarına yüksek konfor sunarak yüksek verimliliğe ulaşmayı hedefliyor.

Google’ın Bugünkü Değeri Nedir ?

Google Değeri 2022

Google’ın kuruluş sürecinden sonra birazda bugünkü konumundan bahsetmek istiyoruz. Google, şüphesiz günümüzün en büyük şirketlerinden bir tanesi. Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in piyasa değeri geçtiğimiz yakın dönemde fazlasıyla yükseldi.

Ayrıca şirketin değeri geçtiğimiz senelerde 1 trilyon doları aşmıştı. Elbette Google’ın tam değerinden bahsetmek oldukça zor bir şey. Ancak dev şirketin bugünkü değeri yaklaşık 2 trilyon dolar olarak gözüküyor. Bu da ünlü şirketi dünyanın en değerli şirketleri arasına sokmaya fazlasıyla yetiyor. Uzun lafın kısası, Google günümüzün en değerli ve en önemli şirketlerinden bir tanesi.

Google nasıl kuruldu ve Google’ın kurucuları kim gibi soruları yazımızda basitçe cevaplamaya çalıştık. Umarız kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun giderebilmişizdir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap