1. Ana Sayfa
 2. İnternet

Google Drive Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Google Drive Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?
+ - 0

Google Drive dosya paylaşımı yaparak dosyalarınızı istediğiniz kişilerle ve hatta herkese açık bir şekilde paylaşabilmeniz mümkün.

Bulut depolama servislerinde dosyalar saklanabiliyor ve başkalarıyla paylaşılabiliyor. Üstelik bu işlemler belli bir limite kadar ücretsiz olarak da gerçekleştirebiliyor. Bulut hizmeti sunan servisler arasında en popülerlerinden birisi şüphesiz Google Drive.

Google Drive, seneler önce hizmete sunulan bir dosya depolama ve paylaşma servisi. Microsoft OneDrive ve Dropbox ile benzer bir hizmet sunan bu servis, uygun fiyatlandırması ve kolay kullanımıyla da dikkat çekiyor. Google Drive’a dosyalarınızı hızlıca yükleyebiliyor ve daha sonra kolayca başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz.

Google Drive’da Dosya Paylaşımı Herkese Açık Yapılabiliyor

teknolojiaraci-google-drive-dosya-paylasimi-google-drive-link-paylasma

Google Drive dosya paylaşımı sayesinde istediğiniz kişilere özel paylaşım yapabiliyorsunuz. Örneğin, bir dosyayı 2 kişiye özel paylaşarak sadece o kişilerin görebilmesini sağlayabiliyorsunuz. Ancak tabii ki Google Drive’da herkese açık bir şekilde de dosya paylaşımı yapabilmeniz mümkün. Böylece dosya paylaşım linkini kullanan kişiler, dosyaya erişerek bilgisayarlarına da indirebiliyorlar.

Google Drive Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?

Google Drive dosya yükleme ve paylaşma için yazımızın devamındaki adımlara sırasıyla göz atabilirsiniz.

Google Drive Dosya ve Klasör Yükleme

 • Google Drive’da dosya veya klasör yüklemek için ilk olarak buraya tıklayın.
 • Sonrasında açılan sayfada sizden giriş yapmanız istenirse Google hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından açılan ekranın sol üstündeki ‘Yeni’ butonuna tıklayın ve çıkan seçeneklerden isteğinize göre ‘Dosya yükleme’ veya ‘Klasör yükleme’ seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra açılan pencereden Google Drive’a yüklemek istediğiniz dosya veya klasörü seçerek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Google Drive Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Google Drive link paylaşma yaparak dosyalarınızı paylaşabilmeniz mümkün. Bunun için yazımızın devamındaki adımları uygulayabilirsiniz.

Google Drive Dosya Gönderme

 • Google Drive’da dosya paylaşımı yapmak için ilk olarak buraya tıklayın. Açılan sayfada sizden giriş yapmanız istenirse Google hesabınızla giriş yapın.
 • Sonrasında açılan sayfada paylaşmak istediğiniz bir dosyaya çift tıklamanız gerekiyor.
 • Dosyaya çift tıkladıktan sonra açılan ekranın sağ üstündeki üç noktaya tıklayarak ‘Paylaş’ butonuna tıklamalısınız.
 • Ardından açılan pencerede kişilere özel paylaşım için üstte bulunan “Kişi ve grup ekle” kısmına dosyayı paylaşmak istediğiniz kişileri ekleyebilirsiniz. Eğer kişiye veya kişilere özel paylaşım yapmak istemiyorsanız, bu kısmı boş bırakarak yazımızın devamındaki adımları uygulamalısınız.
 • “Genel erişim” başlığının altındaki seçeneği ‘Kısıtlanmış’ olarak ayarladığınızda, sadece “Erişimi olan kişiler” paylaştığınız dosyaya erişebilirler.
 • Eğer dosyayı herkese açık bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, “Genel erişim” başlığının altındaki seçeneği ‘Bağlantıya sahip olan herkes’ olarak değiştirebilirsiniz.
 • Son olarak bu adımlardan sonra sırasıyla ‘Bağlantıyı kopyala’ ve ‘Bitti’ butonlarına basabilirsiniz. Daha sonra kopyaladığınız bağlantıyı dosyayı paylaşmak istediğiniz kişilere gönderebilirsiniz. Böylece o kişiler gönderdiğiniz bağlantıyı kullanarak tarayıcılarından paylaştığınız dosyaya erişebilirler.

Google Drive dosya paylaşımı işte bu kadar hızlı ve basitçe gerçekleştirilebiliyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap