1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Google Analytics Siteye Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Analytics Siteye Ekleme Nasıl Yapılır?
+ - 0

Google Analytics siteye ekleme yapmak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kod sayesinde sitenizin verilerini görüntüleyebilirsiniz.

Google, günümüzün en popüler arama motoru. Seneler önce internete yeni bir çağ açan Google, günümüzde de adını asla unutturmuyor. En büyük firmalar arasında bulunan Google, kullanıcılara birçok farklı servis sunuyor. Kullanıcılar bu servisler sayesinde birçok farklı hizmetten kolayca yararlanabiliyorlar.

Hatta bu servislerin çoğu ücretsiz olarak da kullanılabiliyor. İşte Google Analytics servisi de bu servisler arasında bulunuyor. Google Analytics 4 sayesinde web sitenizi çok daha kapsamlı bir şekilde yönetip düzenleyebilmeniz mümkün. Üstelik senelerdir hayatımızda olan bu servis, ücretsiz olarak da kullanılabiliyor.

Google Analytics Nedir?

teknolojiaraci-google-analytics-siteye-ekleme-nasil-yapilir-google-analytics-koduGoogle Analytics, web sitenizdeki birçok veriyi ölçmenize yarayan bir araç olarak tanımlanabilir. Bu araç sayesinde web sitesi trafiği hakkında birçok açıdan bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin, Google Analytics ile kullanıcı davranışlarını izleyebilir ve kullanıcıların sitede geçirdikleri zamanı görebilirsiniz. Böylece web sitenizin verilerini detaylı şekilde görüntüleyerek sitenizi geliştirmek için gerekli çalışmalara başlayabilirsiniz.

Google Analytics Neden Önemlidir?

Google Analytics siteye ekleme işlemi oldukça önemli. Çünkü bu araç sayesinde sitenizin trafik durumunu vs. detaylıca inceleyebilirsiniz. Analytics ile ulaştığınız veriler sayesinde web sitenizin trafiğini arttırmak için sıradaki hamlenizi daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu yüzden sitenize Google Analytics aracını kesinlikle eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Google Analytics Nasıl Kurulur ?

Google Analytics kurulumu için ilk olarak bir Analytics hesabı oluşturmalısınız. Eğer zaten hesabınız varsa, Google Analytics giriş linkine tıklayarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Sonrasında Google Analytics’i siteniz için ayarlamanız gerekiyor. Bu işlemi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, buraya tıklayarak gerekli adımları izleyebilirsiniz. Daha sonra yazımızın devamındaki adımlarla Analytics kodunu sitenize ekleyerek bu aracı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics Siteye Ekleme

Google Analytics kodunu sitenizin neresine ekleyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda yazımızın devamındaki adımlara göz atabilirsiniz.

Google Analytics Kodu Ekleme

  • Google Analytics kodunu eklemek için ilk önce kayıt olarak bir izleme kodu almalısınız. Bunun için buraya tıklayarak gerekli adımları öğrenebilir ve siteniz için gerekli Analytics izleme kodunu alabilirsiniz.
  • Kodu kopyaladıktan sonra WordPress yönetici paneline giriş yapabilir ve sonrasında panelin sol kısmından ‘Görünüm’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  • Ardından ‘Tema dosya düzenleyicisi’ seçeneğine tıklayarak açılan ekranın sağ kısmından ‘header.php’ seçeneğine tıklamalısınız.
  • Sonrasında karşınıza gelen ekranda bazı kodlar göreceksiniz. Az önce kopyaladığınız kodu <head> </head> etiketinin arasında herhangi bir yere yapıştırmanız gerekiyor. Daha sonra ‘Dosyayı güncelle’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Eğer siteniz WordPress değilse, kodu sitenizin header veya footer kısmında bulunan <head> </head> etiketleri arasına ekleyebilir ve dosyayı kaydedebilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra Google Analytics siteye ekleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap