İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Esporcu Nasıl Olunur ? Espor Lisansı Nasıl Alınır?

Esporcu Nasıl Olunur ? Espor Lisansı Nasıl Alınır?
+ - 0

Esporcu nasıl olunur diye merak edenler, yazımızı inceleyerek espor lisansını nasıl alabileceklerini öğrenebilirler.

Her geçen dün daha da popüler bir hale gelen espor, ülkemizde de oldukça önemsenmeye başladı. Bu sebeple özellikle gençler nasıl esporcu olabileceklerini merak edebiliyorlar. Esporcu olmak için tabii ki öncelikle kendinizi belli bir oyunda olabildiğince geliştirmeniz gerekiyor. Eğer espor sektöründe olan bir oyunu oynuyor ve bu oyundaki yeteneğinize güveniyorsanız, esporcu olmayı deneyebilirsiniz.

Ancak tabii ki esporcu olmak herkesin yapabileceği kadar kolay bir şey değil. PUBG e sporcu nasıl olunur ve Clash Royale e sporcu nasıl olunur gibi soruların cevabı aslında oldukça basit. Bu oyunlarda esporcu olmak için ilk etapta espor lisansı çıkartabilirsiniz.

Esporcu Nasıl Olunur ?

teknolojiaraci-esporcu-nasil-olunur-espor-lisansi-basvurusu

Esporcu nasıl olunur sorusunun tam olarak bir cevabı yok. Bir esporcu olmak için doğal olarak ilk önce bir oyunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Espor sektöründe yer alan bir oyunda kendinizi geliştirerek esporcu olmayı deneyebilirsiniz.

Örneğin, son zamanların popüler oyunu VALORANT’ta oldukça fazla Türk esporcu mevcut. Bir oyunda kendinizi geliştirdikten sonra, yeteneğinize güveniyorsanız kendinize bir espor lisansı çıkartmak için başvuru yapabilirsiniz. Tabii ki bu lisans yeteneğe göre verilmiyor.

Ancak espor sektöründe tutunabilmek için bir oyunda olabildiğince iyi olmalısınız. Çünkü bir oyunda ne kadar iyiyseniz, bir espor takımıyla anlaşma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Lisansınızı çıkartıp herhangi bir espor takımıyla anlaştıktan sonra esporcu olarak turnuvalara katılmaya başlayabilirsiniz.

E-Spor Yaş Sınırı Kaç?

Esporcu olmak için bir yaş sınırı bulunmuyor. Ancak bazı oyunlarda turnuvalara katılım için vs. bir yaş sınırı bulunabiliyor. Ayrıca Türkiye’de espor lisansını alabilmek için 6 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Ayrıca 18 yaşından küçükseniz, espor lisansı için bir velinizden veya vasinizden yazılı bir izin belgesi almanız gerekiyor. Daha sonra espor lisansına gerekli belgelerle rahatlıkla başvuru yapabiliyorsunuz.

E Sporcu Lisansı Nasıl Alınır ?

E-Spor lisansı nasıl alınır sorusunun cevabı için yazımızdaki adımları takip edebilirsiniz. Espor lisansı almak için yazımızda belirteceğimiz belgelerle birlikte Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuru yapabilirsiniz.

E Sporcu Başvurusu

Espor lisansı başvurusu yapmak için bazı belgeleri hazırlamanız gerekli. Bu belgeler aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Espor Lisansı için Gerekli Belgeler

  • Sağlık beyanı belgesi (18 yaşından küçüklerin sağlık beyanı belgesi veli tarafından hazırlanmalı.)
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • 1 adet kimlik fotokopisi
  • 1 adet eksiksiz doldurulmuş tescil fişi (Bağlı olduğunuz ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sitesinden indirebilirsiniz.)
  • 18 yaşından küçükseniz bir veli veya vasiden yazılı izin belgesi

Tüm bu belgeleri hazırladıktan sonra ilinizde bulunan Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri’nden birisine gidebilirsiniz. Ardından hazırladığınız belgeleri Sicil Lisans Bölümü’ne teslim etmeniz gerekiyor. Esporcu nasıl olunur diye merak edenler tüm bu adımları gerçekleştirerek e-spor lisansı başvurusu yapabilirler.

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap