1. Ana Sayfa
 2. Genel

Dünyanın En Çok Kullanılan CMS Sistemi Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?

Dünyanın En Çok Kullanılan CMS Sistemi Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?
+ - 0

Merhaba Teknolojiaraci ailesi olarak ilk yazımızı en popüler ve en çok kullanılan CMS sisteminin bir parçası olan Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar? detaylı olarak ele alacağım.

Hep hayalini kurduğumuz kendimize ait bir blog sitesi kurma artık hayal değil! Çünkü hiç bir kod bilgisi veya çok fazla bilgi gerekmeden kendi wordpress sitenizi sürükle bırak 1 saat gibi kısa bir sürede şahane işler çıkarmak mümkün. Dünya genelinde %27’lik kullanım oranı ve 66 milyon kullanıcıya ulaşan WordPress geniş eklenti ve temalarıyla SEO dostu içerik yönetim sistemidir.

Wordpres Nedir

Wordpress Nedir?

Nasıl ki bilgisayarlar da windows macOS gibi işletim sistemlerine ihtiyaç varsa internet sitelerinde bir Wordpress gibi içerik yönetim sistemlere (CMS) ihtiyacı vardır. Wordpress nedir kısaca tanımı içerik yönetim sistemidir. Kullanıcıların içerik yazıp yayınladığı bir sistemdir. Wordpress denilince açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan içeriğini istediğiniz gibi değiştirip kullanabilirsiniz.

wordpress

Tekrar söylemeliyim ki wordpress hiçbir kod bilgisi gerekmeden wordpress eklentileri sayesinde kolayca mükemmel siteler oluşturabilirsiniz. Wordpressi buradan indirebilirsiniz.

Wordpress nedir kısaca bahsettiğimize göre wordpressi kurmak tabi ki yeterli değil daha iyi anlamanız için wordpress ne işe yarar, wordpress ile neler yapılır gibi konuları ele aldığım yazımı okumaya devam ediniz.

Wordpress kendi içerisinde ikiye ayrılır. wordpress.com ve wordpress.org  bu iki sistem arasında büyük bir farklar vardır. Biz bu yazımızda wordpress.org sistemini ele alacağız.

Wordpress.com ile wordpress.org’un farkı nedir ?

Aşağıda bahsettiğim tüm wordpress temaları ve eklentileri wordpress.org altyapısına aittir. Bunun için bu yazımda wordpress nedir yada wordpress kelimesi gördğünüz de wordpress.org’a ait olduğunu bilmenizi isterim.  wordpress.org ile wordpress.com arasındaki fark kısaca wordpress.org’un sağladığı tüm temalar ve eklentiler sadece %5’lik kısmını kapsayan wordpress.com’da bulunuyor.

Wordpress Ne İşe Yarar?

Wordpress ile harika siteler oluşturmanız çok kolaydır. Blog sitelerinden e-ticaret sitelerine birçok alanda web sitesini hızlı kolay ve üstelik ücretsiz bir site açmanız mümkündür. İster kendi kişisel ister kurumunuz için kurumsal web sitesi açmanızın yanı sıra ücretsiz ve ücretli eklentileri sayesinde sitenizi zenginleştirebilirsiniz.

Wordpress Seo altyapısıyla sitenizi indexler sizlere harika bir kullanıcı deneyimi sunar. Ayrıca wordpress wocommerce ile ücretsiz e-ticaret sitesi kurup para kazanabilirsiniz.

Wordpress İle Hangi Siteler Tasarlanabilir?

Başlarda bir blog sitesi tasarlamak için yola başlamış ve geçirdiği evrim sonunca oldukça muazzam siteler tasarlanabilen başarılı içerik yönetim sistemiyle haline gelmiş.

Wordpress Nedir?
Wordpress Nedir?

Wordpress ile oluşturulabilecek sitelerin türleri aşağıdakilerden çok daha fazladır:

 • Kurumsal Web Siteleri
 • E-ticaret Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Portfolyo – CV Siteleri
 • Forumlar
 • Chat Odaları
 • Galeriler
 • Haber Siteleri
 • Online Eğitim Siteleri
 • Açık Arttırma Kupon Siteleri
 • İş Bulma Siteleri
 • Quora gibi soru-cevap siteleri

ve aklınıza gelebilecek pek çok web sitesini oluşturulabilir.

Wordpress Eklentileri Ne İşe Yarar?

Wordpress dili esas olarak İngilizce’dir. Bu sebeple wordpress eklenti isimleri ingilizce kelimeler içerir. Ancak ülkemizde yerel dil olarak türkçe seçeneği de mevcuttur.

Wordpress eklentileri sitenizi özelleştirir. Güzel özgün site tasarımı yapmanıza imkan sağlar. üstelik çoğu wordpress eklentisi ücretsiz bir şekilde yükleyip kullanabilirsiniz. WordPress eklentileri sayesinde sitenizi daima güncel tutma ve yeniliklere açık olma fırsatınız da bulunuyor.

 

Wordpress Nedir, Wordpress ne işe yarar detaylı bir şekilde anlattım. Umarım yazım sizlere faydalı olmuştur. Merak ettikleriniz ve daha fazlasını yorum kısmından sorabilirsiniz. 

 

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap