İlginizi Çekebilir
bbl elendi mi
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Bilgisayarınızı Oyun Konsoluna Çevirin

Bilgisayarınızı Oyun Konsoluna Çevirin
+ - 0

Teknolojiaracı ailesi bu yazımızda sizlere evlerde kaldığımız bu süre boyunca bilgisayarı konsola çevirme nasıl yapılır? sorusuna cevap bulacağız. Keyifli okumalar.

Kanepede oturup büyük dev ekranda oyun oynamak oldukça zevkli bir iştir. Ancak PC oyunları konsol oyunlarıyla rekabet edebilir mi? Bilgisayarlar Xbox Series X yada Playstation 5 gibi harika oyun konsollarının yerini alabilir mi?  Deneyimli oyuncular en iyi oyun deneyiminin sadece bir bilgisayardan elde edilebileceğini bilir. Oyun konsolları olağanüstü bir oyun deneyimi sunduğunu inkar edilemez bir gerçektir. Birçok oyuncu artık oyun ihtiyaçlarını gidermek için bilgisayarına dönüyor.

İşte bilgisayarı konsola çevirme hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıda açıklıyorum.

Bilgisayarı Konsola Çevirme

Bilgisayarınızı bir oyun konsoluna dönüştürmenin bir yolunu arıyorsan cevap Hayır! Bilgisayarınızı Xbox One yada PS4 oyunlarını çalıştıran oyun konsoluna dönüştürmenin yolu yoktur. Fakat bilgisayarınızı bir PC oyun konsolu diyebileceğimiz birşeye dönüştürmek için aşağıdaki yolları takip edin.

Bilgisayarı konsola çevirmek için gereken cihazlar:

  • Windows veya Linux gibi modern işletim sistemlerini çalıştırabilen bir bilgisayar
  • Uygun GPU veya GFX kartı
  • PC’nizi TV’ye bağlamak için HDMI kablosu
  • Kaliteli oyun denetleyicileri
  • Steam: konsol tarzı arayüz için hemen hemen tek seçenek Steam’dir

Bilgisayarı oyun konsoluna çevirme

Sizi standart bir PC’yi özel PC oyun konsoluna dönüştürmeye hazırlamak için bu listeyi genişletelim.

PC Oyun Konsoluna İşletim Sistemi Kurun

Genelde Windows üzerinden kullanılan bilgisayarlar PC oyun konsolunda da windows işletim sistemi olması lazım. PC oyun konsolunuzu sıfırdan oluşturuyorsanız, muhtemelen kullanabileceğiniz bir Windowa kopyasıa sahip olmamalıdır. alternatif olarak Linux’u önerebilirim. Linux ücretsizdir ve ücretli lisans gerektirmez.

Ayrıca Steam, Linux’ta sorunsuz bir şekilde çalışırken zaman kazanmak için SteamOS’u da tercih edebilirsiniz. Bu, özellikle oyun oynamak için tasarlanmıştır.

Bilgisayar Oyun Konsolu Arayüzünüz için Steam Büyük Resim Modunu Kullanın

İster Windows, Ubuntu ister başka bir dağıtım veya SteamOS seçin, oyunlar için Steam’e güveniyor olacaksınız.

Sonuçta piyasadaki en büyük dijital oyun dağıtım hizmetidir. Oyun satın alabilir, başarıların kilidini açıp diğer oyuncularla iletişim kurabilirsiniz. Ekran görüntüsü alma, DLC satın alma seçeneği var ve Steam’deki oyunlar kullanmak istediğiniz hemen hemen tüm oyun denetleyicileriyle uyumludur.

Üstün PC konsolu oyun deneyimi için Steam’i Geniş Ekran Modunda kullanın. PC için konsol benzeri bir kullanıcı arabirimidir. Xbox Series X veya PlayStation 5’te bulunandan farklı değildir.

Kablosuz Gamepad ve Klavye Kullanın

Donanım kurulumunuzla birlikte oynamak için küçük gibi gözüken ama aslında en önemli oyun konsol parçasına ihtiyacınız var. Oynamak istediğiniz oyun türüne göre de değişiklik gösterebilir.

Diğer oyun konsolları PC oyun konsolunuzda iyi çalışmalıdır. Oyun konsolları denetimleri için genellikle USB daha iyi bir seçenek gibi gözükse de bluetooth yada wi-fi oyunu daha rahat oynamanızı sağlar. Geçtiğimiz 20 yıla ait kapsamlı bir konsol listesi sunmak yerine bir kontrol cihazı seçmek daha kolaydır.

Bilgisayarı oyun konsoluna çevirme

PC Oyun Konsolunuzu TV’nize bağlayın

Bu aşamaya ulaştıysanız PC oyun konsolunuzu TV’nize bağlamaya hazırsınız demektir. Buradaki seçenekler dizüstü bilgisayarınızdan veya masaüstü bilgisayarınızdan sunulan çıktılara bağlıdır.

HDMI kablosu ile bağlayın

HDMI kablo ile pc oyun konsolunuzu bağlamak en bilindik olan yöntemdir.  TV’lerin büyük çoğunluğu artık ana seçenek olarak HDMI ile birlikte geliyor. Tek yapmanız gereken HDMI çıkışını bilgisayarınızdan TV’nize bağlamak ve ardından TV’nizde HDMI kanalını seçin.

PC oyun konsolunuz için bir dizüstü bilgisayar mı kullanıyorsunuz? Video çıkışını yerleşik ekran yerine TV’nize yönlendirmeniz gerekir.

  1. Windows + P’ye basın
  2. Proje panelinde en iyi sonuçlar için Çoğalt’ı seçin

Yalnızca ikinci ekran kullanılabilir ancak aynı zamanda çalışma eğilimi göstermeyebilir.

Diğer Kablolar

Eski bir bilgisayar kullanmadığınız sürece muhtemelen HDMI dışında herhangi bir kabloya ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak, birçok TV’de hala VGA konektörleri, DVI konektörleri ve RGB konektörleri bulunur. Yeni bir TV bütçenize uymuyorsa HDMI sinyalini TV’nizin görüntüleyebileceği bir şeye dönüştürmek için adaptörler bulabilirsiniz.

Genellikle verdğim yöntem iyi sonuçlanır, Ancak yanlış kablolarla kabusa dönüşebilir.

Pc Oyun Konsolu Kurabilirsiniz

İster üst düzey bir PC’ye sahip olun ister bulut oyunlarına daha uygun bir sisteme sahip olun. Bilgisayarınızı bir oyun konsolu olarak kullanabilirsiniz. Ekstra donanım için veya bir oyun aboneliği için ödeme yapmak için biraz bütçe gerektirebilir.

Doğru kurulum düzgün oyun denetleyiciler ve akıllı bir TV ile uygun sesten bahsetmeye bile gerek yok bilgisayarınız size eksiksiz oyun konsolu deneyimi sağlayabilir.

Bu yazımızda bilgisayarı oyun konsoluna dönüştürme işleminden bahsettik. Sizde deneyimlerinizi veya yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap