1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?
+ - 0

Merhaba teknoloji aracı ailesi bugün evlerimiz de ofislerimiz de en sık kullandığımız bilgisayarların temizliğinden bahsedeceğim. Bilgisayar nasıl temizlenir bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sık sık dokunduğumuz için herhangi bir şey zamanla doğal olarak kalıntı olarak kalacaktır. Klavyeler sürekli kullanıma dayanacak şekilde yapılmış olsa da yeterince kir tuşlar ve sensörler için zararlı olabilir.

Elektronik cihazlarınızı temizleme düşüncesi endişe yaratabilir. Klavyenizi ilk temizleyen kişi siz değilsiniz ve son kişi de olmayacaksınız. Hangi türe sahip olursanız olun, klavyenizi temizlemenin birçok kolay yolu vardır.

Klavyenizi nasıl temizleyeceğiniz ve tuşlarınızı toz, kir ve kirden nasıl arındıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizler

Bilgisayar klavyesi nasıl temizlenir?

Bilgisayar klavyesi, bilgisayara bir tel veya kabloyla takılan ve yerleşik olmayan klavyedir.

Başlamadan önce ihtiyacınız olan şeyler:

  • Sürtme alkol
  • Pamuklu çubuklar
  • Temiz bir mikrofiber bez (veya tüy bırakmayan herhangi bir bez)

Malzemelerinizi topladıktan sonra yapmanız gerekenler:

1. Klavyenizin fişini çekin.

2. Herhangi bir gevşek parçanın doğal bir şekilde düşmesine izin vermek için klavyeyi ters çevirin. Bir kutu basınçlı havanız varsa, herhangi bir ek pisliği gidermek için kullanın.

3. Pamuklu bir bezi alkol ile nemlendirin ve tuşların etrafını temizlemek için kullanın. Pamuklu çubuk ıslak olmalı, damlatmamalıdır. Yeterince kir aldıktan sonra çubuğu atın. Klavyenizin tamamını kaplamak için birden fazla çubuğa ihtiyacınız olabilir.

4. Bir kürdanınız varsa ve özellikle inatçı döküntü görürseniz, o pisliği şimdi dikkatlice çıkarmak için kullanın.

5. Bir beze veya havluya sürtünme alkolü uygulayın yine nemli ama damlamayın ve bunu klavye tuşlarının üstlerini ve etrafındaki alanları temizlemek için kullanın.

Klavye Nasıl Temizler

6. Tozun son kalanını temizlemek için kuru, tüy bırakmayan bezi kullanın ve klavyenizi cilalayın.

Birçok harici klavye, tuşların altındaki boşlukları temizlemek için harika olan tek tek tuşları çıkarmanıza da izin verir. Bu aynı zamanda her bir tuşa daha kapsamlı bir temizlik sağlamanıza olanak tanır.

Tuşların çıkarılabilir olup olmadığını ve varsa nasıl çıkarılacağını ve değiştirileceğini görmek için klavyenizin kılavuzuna bakın.

Klavyeyi temizledikten sonra, tekrar takıp kullanmadan önce kurumasını bekleyin.

 

Yazar Hakkında

Türkiye'de bilim ve teknoloji alanında birçok yeniliği daha yakından takip edebilmeniz için kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek teknolojiaraci.com'u kurdum.

Yorum Yap